Home Blog Page 2

Kryetari i PD Fier denoncon ndotjen e Gjanices, harron qe PD ne pushtet nuk ka bere asgje per kete fenomen

0

Diten e sotme ish deputeti i Partise Demokratike dhe njekohesisht kryetari i PD per qytetin e Fierit, z. Luan Baci, ka denoncuar ndotjen nga hidrokarburet ne Lumin Gjanica. Kjo plage e qytetit te Fierit dhe me gjere duhet te perfundoje sa me shpejt, por sa do zgjase kjo retorike e shemtuar politike ne vendin tone? “Bej si them une, por mos bej si bej une” kjo eshte pak a shume ajo qe kishte pasqyruar z. Baci ne statusin e tij ne facebook, duke harruar qe kjo ndotje ka qene dhe gjate qeverisjes se PD dhe per kete dhe shume fakte te tjera, kjo qeverisje i detyrohet ti kerkoje falje popullit Shqiptar.
Ky eshte statusi i plote i z.Baci:

GJANICA Lumi qe pershkon qytetin e Fierit dhe qe rilindasit me Subashin premtuan aq shume.

Premtuan nje pastrim dhe sistemim ne gjithe gjatesine e lumit.
Por sistemuan vetem gjatesine, qe pershkon pjesen e dukshme ne qender te qytetit.

Premtuan qe uji do te ishte i paster si kristal, madje do te kishte mundesi peshkimi dhe mbi te, do te fluturonin rosat e bukura.

Por sot aty eshte nje tmerr i vertete, uji i ndotur, ere e rende, ere mbytese dhe e padurueshme.

Çdo dite derdhen mbetje te hidrokarbureve, qe perhapin eren e padurueshme dhe gati helmuese.

Kush kalon ne mbremje afer tij, detyrohet te largohet me shume nxitim, pasi frymemarrja nuk funksion me, thithja e gazit eshte e padurueshme.
Duke mos harruar ketu dhe urinimet e shpeshta poshte ures, vertete te papergjegjshme nga ata qe e kryejne kete veprim, por mos te harrojme, se qyteti eshte pa asnje banjo publike, besoj se dhe kjo eshte detyre e Subashit, per ti sistemuar.
E paperballueshme eshte kjo situate, ne gjithe gjatesine e tij, por shume e ndjeshme eshte per qytetaret e shumte qe vizitojne “KOMPLEKSIN APOLLON” nje kompleks i mire organizuar me nje park te mrekullueshem dhe lodra per femije, i shume frekuentuar nga shume familjare me femijet e tyre.

Por ketu eshte nje gjendje katastrofike e vertete, era e rende dhe mbytese ndihet me shume se kudo, sipas deshmise se shume qytetareve, minj, gjarperinj dhe insekte gjithandej, bashkia megjithese banoret jane ankuar me dhjetra here, askush nuk ju pergjigjet.

Banoret ekzistues ketu si dhe vizitoret qytetare, jane taksa pagues te rregullt, por asnje takse nuk ju kthehet ne sherbim.

Ne shume raste qytetaret qe vizitojne kete park te bukur, tashme e dine oren qe do te derdhen mbetjet hidrokarbure dhe era mbytese dhe helmuese do te mbuloje parkun dhe qytetin dhe per pasoje ata ngrihen dhe ikin si me komande.

Erdhi era helmuese thone, erdhi Subashi.

P.S.

Pamjet jane te dy diteve me pare, afer kompleksit “APOLLON” ( per te gjithe ata qe paguhen nga Subashi, per te bere diversionin e radhes mos u lodhni duke sulmuar dhe mashtruar.)
/lajmetereja.com/

Boronicat, si t’i përdorni për uljen e tensionit të gjakut

0

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Boronica ndihmon trurin dhe zemrën, mbron sytë dhe lëkurën. Antioksidantët që gjenden te boronicat, sidomos ato që rriten të egra në tokat shqiptare, neutralizojnë radikalet e lira që nxisin disa sëmundje si ato të zemrës apo tumoret.

Pa yndyrna dhe me vetëm 84 kalori për një kupë, boronicat janë të pasura me fibra që të mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Vetëm pak boronica në ditë përmbushin nevojën ditore për fibra. Boronicat janë një burim i shkëlqyer mangani. Ky mineral luan një rol të madh në konvertimin e karbohidrateve dhe yndyrnave në energji.

Boronicat përmbajnë dhe shumë vitaminë C. Ajo ndihmon në formimin e kolagjenit dhe ndihmon për të pasur mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm. Gjithashtu boronicat, së bashku me luleshtrydhet mendohet se kanë një ndikim shumë pozitiv në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiake tek femrat.

Boronicat Për Uljen e Tensionit Të Gjakut
Studimet të cilave u referohet AgroËeb.org thonë se ngrënia e një filxhani çaji me boronica (ose 200 gramë) çdo ditë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut. Kjo sasi boronicash arrin të përmirësojë funksionin e enëve të gjakut dhe të ulë nivelet e tensionit sistolik të gjakut. Këto studime janë bazuar në eksperimente të kryera tek burra dhe gra. Ata kanë konsumuar këtë sasi boronicash çdo ditë për një muaj me rradhë. Sipas ekspertëve, tensioni i gjakut përmirësohet në vetëm 2 orë pas konsumit të boronicave në formë të plotë ose si lëng.

Gjatë konsumit mujor të boronicave tensioni sistolik mund të bjerë mesatarisht me 5 mm/hg. Një efekt i ngjashëm ky me atë të medikamenteve kundër tensionit të lartë. Ekspertët thonë se ky përfitim i boronicave i atribuohet nivelit të lartë të antiksidantëve. Këto janë përgjegjës edhe për ngjyrën e errët të boronicave. Antioksidantë të tillë gjenden edhe tek fruta të tjera të pyllit siç janë manaferrat por boronicat kanë nivelet më të larta. Kët antioksidantë përmirësojnë funksionin e qelizave në shtresën e brendshme të enëve të gjakut dhe lehtësojnë qarkullimin e pandërprerë të tij. Këshillohet të mos anashkaloni kueshillat e mjekut dhe medikamentet që ai mund t’ju japë për tensionin./Agroweb/

Hapja e listave/ Eksperiment i madh, mundësi për vota të pavlefshme

0

Bashkëkryetari i Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri, theksoi sot se “hapja e listave është një eksperiment i madh social sepse ne nuk e dimë se si do të sillen zgjedhësit. Procesi i listave të hapura, sidomos nëse ka më shumë se një zgjedhje, krijon kaos në numërim dhe precedencë të lartë për vota të pavlefshme , pra kemi konfuzion për zgjedhësit”.

Në një intervistë televizive Gjiknuri tha se “ky është një eksperiment social sepse stadi i shqiptarëve sot kërkon një lloj hapje të listave dhe mendojnë se kjo do të sjellë përmirësim në cilësinë e përfaqësimit, pra mund të jetë një element vetëkorrigjues që mund të bëjnë partitë politike”.

“Partia paraqet një ofertë politike, ku ka bërë një renditje, natyrshëm që partitë janë institucione politike, nuk janë organizata që janë krijuar të çastit, vetëm për zgjedhje. Drejtimi partisë del me një ekip që nuk mund të jetë perfekt, mund të ketë edhe probleme, por është pikërisht hapja e listave 100%, siç ne e kemi shkruar, që bën të mundur rirenditjen në rast se një kandidat ka peshë elektorale”, – nënvizoi Gjiknuri.

Më tej Gjiknuri u shpreh se “hapje do të thotë e drejta e zgjedhësit për të zgjedhur, për të vënë votën tek një nga kandidatët, por Kushtetuta e Shqipërisë ka parashikuar që ata janë individë të propozuar nga partitë politike dhe fryma e Kushtetutës thotë që zgjedhësi voton edhe për partinë edhe për kandidatin. Pra edhe për ekipin politik, por edhe për preferencë për një kandidat të veçantë”.

“Që ti të demonstrosh se ke peshë elektorale, duhet të marrësh vota siç tradicionalisht merr partia për shkak të një mandati, pasi ti po konkurron edhe me dividendin politik me siglën time. Nëse ti demonstron se ke vota përtej siglës, dalja me siglën e PS-së, atëherë përdoret kjo formulë dhe këtë e kalojnë dy apo tre persona, por ne nuk kemi pse t’i paragjykojmë”, – theksoi ai.

Gjiknuri tha se “partia shkon me një renditje, që në fillim vendos më të mirët. Partitë zgjedhin njerëzit që kanë vota ky është parimi. Nga ana tjetër, partia ndëshkohet nëse shkon me një listë të keqe”./k.s./z.a

“Shqipëria e bukur”/ Xhamia Mbret në Berat kthim në identitet

0

Xhamia Mbret ose Xhamia e Sulltanit, një nga xhamitë kryesore të Beratit ndodhet në qendër të qytetit si pjesë e një kompleksi arkitekturor ku veç saj janë dhe teqeja Helvetive me gjithë konakët, si dhe ajo e Sheh Qerimit.

Kryeministri Edi Rama në rubrikën e tij “Shqipëria e bukur”, publikoi sot pamje nga restaurimi që po kryhet në këtë monument kulture.

Në kuadër të programit të Ministrisë së Kulturës “Rrugët e Besimit”, Xhamia Mbret i është nënshtruar ndërhyrjeve restauruese, të financuara nga Agjencia Turke për Zhvillim (TIKA) dhe e mbikëqyrur nga Instituti i Monumenteve të Kulturës. Projekti i restaurimit është hartuar në bashkëpunim me specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës dhe parashikon restaurimin e plotë të xhamisë.

Xhamia Mbret është një nga objektet e kultit islam më të rëndësishëm në qytetin e Beratit dhe monument kulture i kategorisë I i shpallur që në vitin 1948. Ajo është pjesë e kompleksit të Qendrës Islamike dhe është ndërtuar nga Sulltan Bajaziti II në fund të shekullit XV./k.s//a.a/